محل تبلیغات شما
گاهي اوقات فکر مي کنم که کلمه اقتصاد» چقدر به کلمه عشق» شبيه است!  کلماتي که همه درباره شان حرف مي زنند ولي کمتر کسي هست که از آنها چيزي بداند! هر جا را که نگاه مي کني، از کتاب و نشريه و فيلم و سريال، پر است از کلمه مقدس عشق و هر منورالفکر و متحجري ادعاي عاشقي دارد؛ ولي کسي به اين فکر نمي کند که عشق جار زدن ندارد، حکم عاشق مرگ است، عاقبت عشق فناست و عاشق در گمنامي محض مي پيچد به پاي معشوق و هست و نيستش در معشوق استحاله مي شود.

کلمه اقتصاد شبيه عشق است، رسم است که درباره اش کيلويي حرف بزنند. هر کسي از راه مي رسد شروع مي کند به تحليل گري و توي چهل و پنج ثانيه با سه نظريه ي آبدار کل مشکلات اقتصادي جامعه بشري را حل مي کند!

گاهي اوقات فکر مي کنم که  اقتصاد» چقدر شبيه مرغ زير برنج» است! هم توي عزا هست هم عروسي! هم توی شکست های ملی می شود پایش را وسط کشید هم توی پیروزی ها. مهم نیست که پیروزی و شکستت ربطی به اقتصاد داشته باشد، فقط کافی است این لاکردار را یک جوری بچسبانی به تحلیلت که مردم شکست و پیروزی ات را باور کنند. انگار اقتصاد شده معیار نمره دهی به شکست ها و پیروزی ها.

این وسط مهم هم نیست شکست می خوری یا پیروز می شوی، کافی است افتضاح ترین نتایج دیپلماسی هسته ای ات را بپیچانی لای پوپولیستی ترین تحلیل های اقتصادی که مردم حالی شان نشود خون مصطفی روشن را به چهار ماه یارانه فروخته ای!

کاش یکی پیدا میشد و می زد توی دهن آن پوپولیستی که این تیتر گنده را زده روی جلد این نشریه که دل من یکی خنک بشود.

۵۵۰ میلیون دلار (که آقای سردبیر دلش را خوش کرده به تعداد صفر های زیادش) نصف یارانه یک ماه است! کافی است این عدد را در دلار سه هزار تومانی ضرب کنید و بر جمعیت ۷۵ میلیونیِ یارانه بگیر تقسیم کنید.

پی نوشت: طبق توافق ژنو قرار است در مدت شش ماه ۴.۲ میلیارد دلار در هشت قسط به ایران پرداخت شود که جمعا می شود پول یارانه چهار ماه.

پست های اختصاصی سومین جشنواره وبلاگ نویسی " حماسه اقتصادی"

اقتصاد اجتماعی- ۲: ما همه بابک زنجانی هستیم!

اقتصاد سیاسی- ۱: صفرهای بی مقدار

مي ,هم ,پیروزی ,اقتصاد ,یارانه ,شکست ,کافی است ,می شود ,که مردم ,و پیروزی ,ات را

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

فام شهدای فرهنگ وارشاداسلامی در رسانه ها